S dětmi do sauny? Ano!

S dětmi do sauny? Ano! Kdy se saunou začít a kdy své ratolesti radši nechat doma?

Saunování působí blahodárně na zdraví dospělých, stejně jako našich dětí. Posiluje imunitu, zvyšuje odolnost proti virovým i bakteriálním onemocněním, dělá dobře i našemu nervovému a kardiovaskulárnímu systému a dokáže spolehlivě zlepšit náladu. Věděli jste ale, že je sauna vhodná i pro malá miminka nebo že se naši nejmenší zahřívají až šestkrát rychleji než dospělí?

Kdy se saunováním začít?
Bez obav lze začít už u miminek, zhruba od 2. nebo 3. měsíce života, kdy je ideální využít domácí saunu. Samozřejmě pokud je děťátko zdravé a dobře prospívá.

A zatímco v Česku lékaři doporučují začít se saunováním nejdříve ve 3. měsíci života dítěte, ve Finsku, které je kolébkou saunování, se na nic nečeká. Seveřané berou miminka do sauny i pár týdnů po narození, jakmile mají zahojený pupík.

Vhodnost je tedy individuální – podle zdraví a vývoje dítěte. Začít lze i později, jakmile jsou děti pohyblivé a umí vyjádřit své pocity, což bývá kolem třetího roku.

Rezervujte si své místo v ARE-sauny u jezírka ZDE.

Jak se připravit s dětmi poprvé do sauny?
Ideální prostředí nabízí soukromá sauna, kterou si můžete zamluvit s dalšími rodiči a dětmi.

Dětem je vždy nezbytné přizpůsobit podmínky v sauně, a to nejen ty teplotní, ale i hygienické a bezpečnostní. Proto je nejvhodnější BIO sauna, kde se teplota pohybuje mezi 60 až 90 °C a vlhkost mezi 30 až 50 procenty.

Před první návštěvou sauny dětem vždy vysvětlete, co je čeká. Jak sauna vypadá a jak vše probíhá, jim krásně ukážete za pomoci obrázků a videí na internetu. Nebo si doma na saunu zahrajte. Ubezpečte je, že jim budete celou dobu na blízku a že mohou z tepla kdykoliv odejít.

Pokud saunu milujete a budete si ji užívat s radostí, dáte jim ten nejlepší příklad a podporu.

Jak saunování probíhá?
Před vstupem do sauny se s dítětem společně umyjte a svou i dětskou pokožku po celém těle dobře osušte. Pak můžete vstoupit. Na lavici pod děti vždy rozprostřete prostěradlo či osušku, aby se nepopálily o rozehřáté lavice.

Miminko držte v náručí v klubíčku, větší dětičky můžete mít na klíně a ty starší si mohou sednout vedle vás nebo si lehnout. Dětem můžete vyprávět nebo jim kreslit na záda obrázky a udržovat je tak v klidu. A samozřejmě sledujte, jak reagují.

Po každém cyklu saunování vždy následuje ochlazení. Děti osprchujte vlažnou vodou po celém těle, zabalte je do osušky a jděte relaxovat na lehátko, minimálně na 15 minut, a doplňujte dostatečně tekutiny.

Ideálním časem pro saunu je doba před večeří. Dítě se zklidní, lépe pak usíná a má hluboký a osvěžující spánek.

Jaká teplota je vhodná?
Obecně platí, že je vhodná nižší teplota než pro dospělé. Děti mají výrazně citlivější termoregulaci – rychleji se zahřívají i ochlazují. Ty nejmenší se zahřívají až šestkrát rychleji! Proto s dětmi zůstávejte vždy v dolních patrech, kde by teplota měla dosahovat max. 70 ˚C. Teprve kolem desátého roku života se svou termoregulací přibližují dospělým.

Počet ‚koleček‘ a minut?
Obojí závisí na věku a zdraví dítěte. Čím je dítě menší, tím potřebuje kratší čas a počet cyklů.

Dětem do 3 let vždy stačí jeden cyklus prohřátí a ochlazení. Od 3 do 6 let jsou vhodné dva cykly a od 7 let si mohou dopřát i tři cykly za sebou.

Minutově stačí nejmenším dětem max. 3 minuty saunování a kratší je i fáze ochlazování.

Dvouleté děti mohou prodloužit cyklus o 1 minutu a děti od 3 let mohou zůstat v sauně 5 až 8 minut. Pokud dítě zaskočí horký vzduch v místnosti, nabídněte mu, ať dýchá do dlaní.

Tyto časy jsou samozřejmě doporučené. Především vy sami sledujte své dítě a řiďte se podle jeho reakcí. Pokud se mu z tepla udělá nevolno, odejděte s ním dříve a nebraňte mu.

Ochlazování 
U dětí vždy stačí kratší interval. Vhodná je vlažná voda, ne ledová, a v případě miminek klidně vynechte sprchování hlavičky a zátylku. Menší děti můžete mít při ochlazování v náručí, pro starší je vhodné mělké brouzdaliště nebo čerstvý vzduchu, který nabízí i naše klidná zahrada.

Kdy se sauně radši vyhnout?

  • Vždy když je dítě nemocné – při horečce a akutních onemocněních, zánětlivých stavech a při úrazech.
  • Pokud trpí epilepsií, vrozenými srdečními vadami či onemocněními ledvin a jater.
  • Pokud si nejste vhodností sauny jistí, poraďte se s lékařem.
  • Po nemoci se k saunování s dítětem vrátíte, až odezní potíže. Rekonvalescence by měla trvat dvojnásobnou dobu než onemocnění.
  • Saunování malých dětí se nedoporučuje ve veřejných saunách za přítomnosti cizích osob. Důvody jsou fyziologické i hygienické. Proto je ideální soukromý pronájem sauny.

Co dítě i vy saunováním získáte?

  • posílení imunity a srdce
  • větší odolnost organismu vůči onemocněním, virům a bakteriím
  • účinnou prevenci proti nachlazení, chřipce a zánětům horních cest dýchacích
  • pokud dítě onemocní, popere se s bacily rychleji a s menšími následky
  • strávíte společně smysluplný čas a podpoříte vzájemný vztah
  • sauna dítě příjemně unaví, uvolní a také zklidní, což ho skvěle připraví na spánek
  • podporu činnosti lymfatického systému a odvodu toxických látek z těla
  • pomoc při kožních onemocněních (ekzémy, lupenka, kopřivka, hojení jizev i popálenin)
  • prokrvení organismu, vyživuje a okysličuje tkáně, celkově zlepšuje regeneraci a hojení
  • uvolňuje svalstvo a také bolestivé stavy (svalů, kloubů a celkově těla)
  • děti i vy budete mít lepší náladu – při saunování se vyplavují endorfiny, které vyvolávají dobrou náladu, uvolňují nervozitu a neklid

Vyzkoušejte saunování se svými dětmi u nás v ARE-sauny u jezírka. Místo si rezervujte ZDE. Těšíme se na vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo